Jesenné premiéry členov ANP v slovenských kinách

Slovenská filmová jeseň bude tento rok bohatá na slovenské filmy, viaceré z nich aj z producentskej dielne členov Asociácie nezávislých producentov. Podľa informácií z časopisu Film.sk od septembra do konca decembra 2019 príde do kín 21 premiér domácich filmov vrátane minoritných koprodukcií, a je možné, že toto číslo ešte narastie.

12. september 2019:
Hodinárov učeň režisérky Jitky Rudolfovej je pôvodná česko-slovenská rozprávka, ktorá hovorí o láske, chamtivosti a malichernosti, ale tiež o ľudskej odvahe a šikovnosti.
Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha.

19. september 2019:
Pomaľované vtáča režiséra Václava Marhoula je filmovou adaptáciou románu Jerzyho Kosińského, sugestívna a znepokojivá metafora o tom, ako vojna plodí zlo, ktoré sa v človeku objavuje a ostáva bez ohľadu na to, kto na akej strane barikády stojí. Zasahuje všetko a všetkých bez rozdielu. Film bol v svetovej premiére uvedené v súťažnej sekcii Orizzonti na MFF Benátky, ocenila ho študentská porota cenou UNICEF.

26. september 2019:
Nech je svetlo! režiséra Marka Škopa mal svetovú premiéru na MFF Karlove Vary 2019 a hlavný predstaviteľ Milan Ondrík získal Krištáľový glóbus pre najlepšieho herca. Film rozpráva príbeh otca troch detí, ktorý chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť...

10. október 2019:
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát režisérky Olgy Sommerovej je filmovou poctou legendárnemu všestrannému umelcovi Jiřímu Suchému.

17. október 2019:
Pražské orgie režisérky Ireny Pavláskovej je adaptáciou knihy Phillipa Rotha a prenáša diváka do obdobia 70. rokov minulého storočia. Slávny americký spisovateľ Nathan Zuckerman prichádza do Prahy, aby odtiaľ odviezol rukopis poviedok napísaných v jidiš, ktorého autor bol zavraždený nacistami.

24. október 2019:
Posledná aristokratka režiséra Jiřího Vejdělka je filmová adaptácia (i na Slovensku úspešných) knižných bestsellerov Evžena Bočka Posledná aristokratka (2012) a Aristokratka vo vare (2013) - príbeh rodiny potomka českého šľachtica Franka Kostku, ktorý sa po boku svojej ženy Vivien a dcéry Marie vracia z New Yorku do Čiech prevziať rodinné sídlo – zámok Kostka.

31. október 2019:
Volanie je celovečerný dokumentárny film Erika Prausa, v ktorom cez portréty troch mníchov zachytáva neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.

Viac informácií v časopise Film.sk 7-8/2019 a v pláne premiér na webstránke Únie filmových distributérov.

ANP